Jak skutecznie walczyć z nawracającym zapaleniem pęcherza?

Jak skutecznie walczyć z nawracającym zapaleniem pęcherza?

Nawracające zapalenie pęcherza jest problemem, z którym muszą sobie radzić tysiące Polek. I choć dziś nie mówi się już o nim jako o temacie tabu, ciągle trudno nie odnieść wrażenia, że problem ten nie jest omawiany z taką starannością, na jaką zasługuje.

Skąd ten problem?

Lekarze pytani o to, jak radzić sobie z przewlekłymi zapaleniami dróg moczowych zwracają uwagę na to, że dużą rolę w terapii odgrywa ustalenie źródła problemu. Okazuje się przy tym, że możemy mówić o co najmniej kilku przyczynach nawracających problemów z pęcherzem.

Najczęściej w tym kontekście wspomina się o bakteriach, które przedostają się do cewki moczowej zwłaszcza podczas kontaktów seksualnych. Źródłem problemu może być jednak również kamica nerkowa, zmiany, do których dochodzi w cewce moczowe w okresie menopauzy, a także nieprawidłowości anatomiczne związane z budową pęcherza i układu moczowego jako całości.

Domowe sposoby na nawracające zapalenie pęcherza

Jeśli problem pojawia się częściej niż raz na rok, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o wprowadzeniu niewielkich zmian do naszego codziennego funkcjonowania. Szczególnie korzystny może okazać się nawyk picia dużych ilości płynów, w tym zwłaszcza wody.

Pomóc może też wyrobienie w sobie nawyku częstszego niż dotychczas oddawania moczu oraz większa dbałość o higienę intymną. Warto zainteresować się też produktami leczniczymi takimi, jak Fitolizyna pasta. Są one dostępne bez recepty i łatwe w aplikowaniu, a stosowane zgodnie z wytycznymi nie pociągają za sobą niemal żadnych skutków ubocznych.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli podjęliśmy próby walki z nawracającymi zapaleniami pęcherza, a mimo to problem nie ustępuje, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Do specjalisty dobrze jest też udać się wówczas, gdy obserwujemy u siebie także inne, niepokojące objawy. Alarmująca może być choćby obecność krwi w moczu oraz bolesność w dolnej części podbrzusza, niepokoić powinny jednak także inne sygnały wysyłane przez organizm, które odbiegają od normy, nawet jeśli nie wiążemy ich bezpośrednio z drogami moczowymi.